صدف معدنی يا کربنات کلسیم (caco3)

نمونه اي از صدف دريايي

نمونه اي از صدف دريايي

صدف و نقش آن در تامين کلسيم مورد نياز جيره غذايي طيور (از مهندس همايون غفاري )

کلسیم یکی از عناصر معدنی بسیار ضروری در تامین نیازهای بیولوژیکی و تشکیل استخوان و پوسته تخم مرغ در طیور می باشد. بطور متوسط روزانه به مقدار 7-30 گرم از کل کلسیم موجود در بدن یک مرغ تخم گذار صرف تشکیل پوسته ی یک عدد تخم مرغ می شود. کلسیم مورد نیاز طیور از منابع مختلف غیر معدنی و معدنی بدست می آید،که همواره در فرمولاسیون خوراک دان آنها استفاده می شود. از منابع غیر معدنی تامین کلسیم می توان به پودر یونجه، پودر استخوان و از منابع معدنی آن می توان به فسفات کلسیم، صدف و کربنات کلسیم اشاره نمود ،که در این میان کربنات کلسیم به جهت داشتن سطح پایینی از فلوئور از اولویت بالاتری در میان سایر منابع تامین کلسیم برخوردار است. استفاده از کربنات کلسیم در سطح وسیعی در صنعت مرغداری رایج شده و مرغداران از آن بعنوان اصلی ترین منبع کلسیم جیره دان استفاده می نمایند. این ماده معدنی در صورت دارا بودن کیفیت خوب و پایین بودن حجم فلوئور می تواند جایگزین خوبی برای سایر منابع تامين کلسيم در فرمولهای دان باشد که با توجه به پایین بودن قیمت آن نسبت به صدف دريايي کاملاً مقرون به صرفه می باشد.

در ايران صدف به دو صورت  1. صدف معدني        2. صدف دريايي     تهيه و در جيره غذايي طيور جهت تامين کلسيم مورد نياز مصرف و کاربرد دارد .

 

  1. صدف معدنی يا کربنات کلسیم (caco3) در دو نوع  کوهي و فسيلي موجود مي باشند و به سه صورت پودر ، شکري و  گرانول جهت مصارف دام ، طیور و آبزیان در ايران توليد و فرآوری می شود .

صدف هاي معدني با توجه به تنوع مصرف آن در فارم هاي مختلف و يا کارخانه هاي خوراک دام و طيور در سايزهاي زير توليد و در اختيار مصرف کنندگان آن قرار خواهد گرفت :

  الف : صدف معدنی گرانولی سایز (5/4 -  5/2 میلیمتر) جهت مصارف فارم های تخمگذار و مادر

   ب: صدف معدنی شکری سایز  (3 - 1میلیمتر) جهت مصارف فارم های گوشتی و پولت و مرغ تخمگذار جوان

   ج : صدف معدنی پودری (1-0 میلیمتر) جهت مصارف کارخانه های خوراک دام و طیور و گاوداری های شیری و گوشتی

مزایای استفاده از صدف معدنی يا کربنات کلسیم (caco3) فرآوري شده در کارخانه هاي توليدي
1- عدم وجود آلودگی در سنگ کربنات به علت نهفته بودن در زیر زمین
2- جداسازی و تفکیک در محل معدن جهت بارگیری کلوخه های مرغوب
3- شستشو و ضدعفونی نمودن سنگ های ورودی به کارخانه
4- بهره برداری از معادن اختصاصی با خلوص کلسیم بالا (حداقل 97%)
5- انتقال سنگ های شسته شده به داخل کوره خشک کن جهت رطوبت گیری
6- ضدعفونی مجدد سنگ ها در دمای 300 درجه سانتیگراد توسط Dryer
7- سنجش میزان کلسیم، رطوبت و عناصر سنگین محصول نهایی توسط آزمایشگاه مجهز زمین شناسی مستقر در کارخانه

  2. صدف دريايي : صدف یا صدف دریایی نام عامی است که به پوسته سخت کلیه جانوران نرم‌تنی که دارای پوشش خارجی هستند اطلاق می‌شود و از نظر کلسیم بسیار غنی بوده و همچنین منبع خوبی از لحاظ منگنز می باشد و از این رو برای تغذیه جوجه ها و مرغ های تخمگذار کاربرد فراوان دارد . سواحل شمالی و جنوبی ایران تأمین کننده ی اصلی این فرآورده به مقدار فراوان می باشد.

موارد مصرف صدف دريايي :

صدف دریایی با توجه به دارا بودن درجه بالای خلوص کلسیم و عاری از ناخالصی های مضر در صنایع زیادی از قبیل دام وطیور، آبزیان، حفاری چاه های نفت و صنایع لاستیک سازی، شیشه، سرامیک، رنگ، لوله های پلی اتیلن، داروئی و.... که نیازمند به کربنات کلسیم هستند ، کاربرد دارد.

آنالیز شیمیایی پوسته صدف دریایی فرآوری شده :

      ماده خشک :  ۹۸-۱۰۰ %

      رطوبت : ۲-۰ %

      نمک : ۰ %

      کلسیم : ۳۵-۳۹ %

      کربنات کلسیم : ۹۹ %

 

  .Copyright © 2013   MAD TIUOR  Company  All Rights Reserved